آیا اهداف انقلاب اسلامی تحقق یافته است؟

·   شناخت اندیشه‌های مرجع در حوزه تئوری انقلاب: تحقق اهداف متعالی انقلاب تنها از مسیر ژرف کاوی در آثار و نظرات اندیشه های مرجع و صاحبان تئوری انقلاب اسلامی یعنی بزرگانی همچون امام خمینی(ره)، شهید مطهری و... شکل می گیرد. لذا می بایست بجای آنکه ذهن خود را درگیر آرای دانشمندان غربی(که دارای نظریاتی با مبانی مادی هستند) کنیم علوم انسانی، اقتصاد، فلسفه، هنر و ادبیات را با مبانی تفکر معنوی سامان دهیم.

·  اهداف انقلاب اسلامی: نگاه حداقلی یا حداکثری؟ مسلماً انقلاب اسلامی ایران نه تنها برای فروپاشی رژیم  پهلوی، که به منظور بنا نهادن ساختارهای نوین اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در چارچوب ارزش ها واحکام  اسلامی  شکل گرفت. حقیقت  اینست  که  اندیشه پردازان  انقلاب  اسلامی، هرگز به  نگاه حداقلی در انقلاب یعنی سقوط طاغوت قانع  نبودند و در تبیین  اهداف و آرمان های  انقلاب  بسیار فراتر از آن  می اندیشیدند. بر این اساس اگر بخواهیم اندیشه انقلاب اسلامی را جهانی سازیم، مجبوریم در جهت حل مشکلات بینشی و خلأ معنوی جهان امروز به زبان رایج علمی صحبت کنیم. بدین سان انقلاب اسلامی می تواند ارزش‌های معنوی را به شهر آشفته دانش بشری تسری داده و با رشد و کمال علمی و معنوی انسان، بنای بی بنیاد علوم سکولار را فرو ریخته و حیات فردی و جمعی را متحول ساخته و به کمال تمدن سازی برسد.

·   فرایند پنج گانه تحقّق اهداف انقلاب اسلامی: فرآیند تحقّق اهداف انقلاب اسلامى، یک فرآیند طولانى و البته دشوار است. در این مسیر انسان به طور نسبى به اهداف نزدیک مى‌شود؛ اما تحقّق آنها، بسیار طولانى است. بنا به تعبیر مقام معظم رهبری تحقق اهداف انقلاب اسلامی فرآیندی پنج مرحله ای دارد؛ مرحله اول «انقلاب اسلامی» و مرحله دوم نیز «تشکیل نظام اسلامی» است. با این تفسیر انقلاب اسلامی، هم اکنون از این دو مرحله عبور کرده است. ایشان مرحله سوم تحقق اهداف انقلاب را «تشکیل دولت اسلامی» دانسته و معتقدند انقلاب اسلامی هم اینک در این گام قرار دارد. لذا علاوه بر تشریح و تبین مرحله سوم، تکالیف مردم و مسئولین در این مرحله باید به آنها یادآوری شود. معظم له، مراحل چهارم و پنجم را «تشکیل کشور اسلامی» و «تشکیل دنیای اسلامی» ذکر نموده که برای رسیدن به آنها، وظایف و انتظاراتی از مردم و کارگزاران نظام اسلامی توقع می رود.

·   صدور انقلاب: اصطلاح «صدور انقلاب» ساخته امام خمینی و پرداخته استراتژیست‌های جمهوری اسلامی، به حقیقتی نظر دارد که انقلاب را مکلّف به توجه امور مسلمانان و مستضعفان جهان ‌نموده و ایدئولوژی انقلاب را به دیگر کشورها به عنوان مدل جدیدی از تغییرات بنیادین صادر می‌نماید. در اوایل انقلاب در چگونگی راهبرد صدور انقلاب، بحث‌های بسیاری مطرح بود تا اینکه امام تکلیف این بحث‌ها را با تأکید بر «صدور معنوی انقلاب» یکسره کردند. از آن پس تا به حال، دولت‌ها کمابیش، اصل صدور انقلاب را با استفاده از چهار استراتژی؛ الگوسازی، آموزش، تبلیغ و آگاه‌سازی  و حمایت از نهضت‌های آزادی بخش پیش برده‌اند.

·   برآورد اهداف انقلاب بوسیله پرسش و تحلیل گفتار: راههای مختلفی برای برآورد اهداف انقلاب‏ وجود دارد؛ یکی از این راهها پرسش از رهبران انقلاب و مردم(به ویژه عده‏ای که در زمان انقلاب بوده‏اند) و تحلیل گفتار آنان است. پرسش از نسل بعدی انقلاب نیز راهکار مهمی است که سبب شناخت نظرات نسل بعد از انقلاب در مورد اهداف پدرانشان و همچنین پیوند بین آنها می شود. پاسخ علمی و دقیق به این سوالات می تواند میزان تحقق اهداف انقلاب و راه پیش رو را مشخص نماید؛ آیا انقلاب  اسلامی  ایران در تحقق  اهداف خود موفق  بوده  است؟ آیا نتایج  این انقلاب  با آرمان های آن  انطباق  دارد؟ آنچه  براثر رخداد انقلاب  حاصل  شد، چه میزان با اهداف  مردم، رهبران  و اندیشه پردازان  انقلاب فاصله  دارد؟ و...

تحقق  عینی  اهداف انقلاب بیش  از هر چیز  به  همدلی، اخلاص، خودباوری، رشد فکری  و علم  و تجربه  مدیریتی  در سطوح  گوناگون جامعه  نیاز دارد. اینک که سی و چند سال که از عمر نهضت می گذرد ماییم و انقلاب اسلامى که یادگار امام و شهداست. ماییم و رهبرى که درخروش و خلوص و درایت و صلابت، جانشین شایسته امام راحل است. ماییم و نسلى جوان که ذخیره ‏انقلاب است. ماییم و جنگ فرهنگ ها و جبهه‏ هاى متعدد سیاسى، نظامى، فرهنگى و اقتصادى در برابر انقلاب که این مرحله، بیش از گذشته، بصیرت وآمادگى‏ مى‏طلبد. اگر ما پیمان نشکنیم و عوض نشویم، نه بیم شکست انقلاب هست، نه ‏خوف سست ‏شدن بنیان‏هاى آن و نه هراس به ثمر نرسیدن اهدافش. رسالت رساندن این نهضت ‏به صاحب اصلی آن بر دوش ماست. پیمان بستگان با آرمان دهه فجر باید بیش از این تلاش و تحرک و همبستگى نشان دهند تا کارهای بر زمین مانده انقلاب به سرانجام رسیده و زمینه تحقق اهداف متعالی آن فراهم گردد.

مهدی یاراحمدی خراسانی

بگزارش فرهنگ نیوز


/ 0 نظر / 15 بازدید