پهباد فطرس ... افتخاری دیگر

آنچه باعث شده تا پهپاد فطرس از نمونه های پیشین خود متمایز شود این است که این پهپاد می تواند برای انجام ماموریتهای راهبردی مسافتهای طولانی بپیماید. این هواپیما می تواند برای مدت طولانی تر در آسمان بماند و مسافت زیادتری را طی کند. پهپادهایی همچون پهپاد ابابیل که حزب الله آن را پهپاد ایوب نام نهاده بود قابلیت بکارگیری در عملیات های تاکتیکی و در مسافتهای کوتاه را داشتند این هواپیماها می توانستند تا مسافتهای دویست و سیصد کیلومتری دست به عملیات بزنند و بیش از آن نمی توانستند و این فرق اساسی میان این دو نسل از پهپاد است".انس پرس در ادامه گزارش خود ضمن یاد آوری تولیدات قبلی پهپادهای ایرانی افزود:"ایران در سال‌های اخیر برنامه چشمگیر تولید هواپیمای بدون سرنشین را آغاز کرده که نگرانی آمریکا و کشورهای غربی را برانگیخته است.اواخر سپتامبر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش زبده رژیم ایران، از تولید انبوه یک هواپیمای بدون سرنشین به نام «شاهد ۱۲۳» با شعاع عملیاتی ۱۷۰۰ کیلومتر که قادر به حمل هشت موشک و پرواز مداوم به مدت ۲۴ ساعت است، خبر داد.شاهد ۱۲۳ سپتامبر ۲۰۱۲ رونمایی شد.در همان زمان، ایران از یک هواپیمای بدون سرنشین شناسایی به نام «یاسر» با شعاع عملیاتی ۲۰۰ کیلومتر که می تواند در ارتفاع ۴۵۰۰ متری پرواز کند، رونمایی کرد. پهپاد یاسر از روی هواپیمای بدون سرنشین اسکن‌ایگل ScanEagle آمریکا که ایران اعلام کرده بود یک نمونه آن را دسامبر ۲۰۱۲ به زمین نشاند و تولید آن را آغاز کرده، ساخته شده است.
ارتش ایران همچنین از تولید انبوه هواپیماهای بدون سرنشین رزمی رعد -۸۵ خبر داده بود".
همچنانکه ملاحظه می شود رسانه های غربی از یکسو بر پیشرفت های صنایع دفاعی ایران علیرغم تحریم های موجود صحه گذاشته اند و با یادآوری سابقه تولیدات پهپادهای ایرانی به طور ضمنی این واقعیت را تائید کرده اند که ایران در مدار خط تولید انواع پهپادها قرار گرفته که قادر است روز به روز بر کیفیت و کارایی آنها بیفزاید و از دیگر سو در صحت این پیشرفت ها تردید ایجاد کرده اند که یان نکته در رسانه ها انگلیسی و امریکایی مشهود است ./ 1 نظر / 43 بازدید
مبارکه!

به امید سربلندی ایران تا افق های روشن جهانی... تا ظهور حضرت حجت (عج) من هم این موفقیت رو به شما عزیزان تبریک عرض می کنم.